27 Mart 2012

50. UNESCO Dünya Tiyatro Günü


Bu yıl 50. kutlanan UNESCO Dünya Tiyatro Günü mesajını aktör ve yönetmen John Malkovich verdi... İşte bazı alıntılar:

"...İşiniz çekici ve özgün olabilir. Derin, dokunaklı, düşündürücü, ve benzersiz olabilir. İnsan olmanın ne anlama geldiği sorusunu yansıtmakta bize yardımcı olabilir ve bu yansıma, içtenlikle, samimiyet ve zarafet ile yürekten kutsanmış olabilir. Bir çoğunuzun zaten yapmak zorunda olduğu gibi, güçlüklerin sansürün, yoksulluk ve nihilizmin üstesinden gelebilirsiniz.

Bütün karmaşıklığı içinde insan kalbinin nasıl attığını bize öğretecek ve onu hayatınızın işi haline getirecek yetenek, titizlik, tevazu ve merak ile kutsanmış da olabilirsiniz.

Ve umarim aranizdan en iyi olanlar - zira sadece en iyileriniz, ve onlar da ancak o en ender ve en kısacık anda - soruların en temel olanına yanit bulabilirler: "nasıl yasarız?".
Tanrı sizinle olsun."
"I'm honored to have been asked by the International Theatre Institute ITI at UNESCO to give this greeting commemorating the 50th anniversary of World Theatre Day. I will address my brief remarks to my fellow theatre workers, peers and comrades.
May your work be compelling and original. May it be profound, touching, contemplative, and unique. May it help us to reflect on the question of what it means to be human, and may that reflection be blessed with heart, sincerity, candor, and grace. May you overcome adversity, censorship, poverty and nihilism, as many of you will most certainly be obliged to do. May you be blessed with the talent and rigor to teach us about the beating of the human heart in all its complexity, and the humility and curiosity to make it your life's work. And may the best of you - for it will only be the best of you, and even then only in the rarest and briefest moments - succeed in framing that most basic of questions, "how do we live?" Godspeed."
John Malkovich