25 Nisan 2014

32. Uluslararası Dans Günü! 2014 Mesajı: "Şansını zorla, Danstan da asla vageçme!"


UNESCO'nun 1982'de başlattığı "29 Nisan Dünya Dans Günü"nde her yıl önemli bir dans ustasının mesajı dünya ile paylaşılıyor... Aynı gün Uluslararası Tiyatro Enstitüsü (ITI) eliyle bütün dünyada dans günü kutlamaları yapılıyor. Bu yılın mesajını 1973 doğumlu Fransız koreograf, Accrorap, Käfig ve Pôle Pik dans kumpanyalarının kurucusu, sokak dansçılığından gelen ve Hip-Hop kültürünü kurumsallaştıran Mourad Merzouki yazmış. Merzouki, 29 Nisan 2014, Salı akşamı da Paris'te, UNESCO binasında yapılacak törende mesajını bizzat okuyacak. Daha sonra dans gösterilerine geçilecek...

Merzouki, her sanatçının sanatıyla gurur duyduğunu, sanatın dünyayı keşfetmek, insanlığın ne anlama geldiğini anlatan bir dil olduğunu vurguladığı mesajında dansın kendisi ve dünya için ne kadar önemli olduğunu belirtiyor.


Danstaki şiirsellik onu rahatlatırken, dansın doğasında bulunan disiplinin, onun için bir etik oluşturduğunu, böylece hergün dünyayı yeniden keşfedebildiğini, güçlendiğini, enerji ve özgüven kazandığını söylüyor.  Fakat Merzouki gene de rahatsız. Rahatsızlığı, toplumsal ve etnik farklılıkların kültürel bir zenginlik olarak kucaklanması yerine, dünyada hergün tanık olunduğu gibi, anlayışsızlık ve ayrımcı tavrın yaygınlaşmasından, sokaktaki gençlerin gelecekleri hakkında hiçbir güvenceye sahip olmamasından kaynaklanıyor. Kendisinin de önce onlardan biri olduğunu belirten Merzouki, dans onun hayatında nasıl yeni ufuklar açıp, onu saygın bir vatandaş kıldıysa, herkesin hayatında da benzer etki yapabileceğini düşünüyor.
"Siz riski göze alıp kendi şansınızı zorlarsanız ve bunda kararlı davranırsanız, göreceksiniz buna alışılacaktır" diyen René Char'a da bir gönderme yapan Merzouki'nin 2014 yılı için temel mesajı şu: "Kendi hayatınız için başkasının biçtiği rollerle yetinmeyip, şansınızı zorlayın! Düşseniz de ayağa kalkıp yeniden deneyin. Ama danstan asla vazgeçmeyin!" 

Armada da İstanbul tarzı yaşam ögeleri arasında vaktiyle önemli yeri olan "dans"a sahip çıkan, koruyan ve onu yaşatmaya çalışan bir kurum olarak bu mesaja içten katılır ve şimdiden
"Dünya Dans Günü'nüz Kutlu Olsun" der!

* * * * * * * *
Dünya Dans Günü 2014 mesajının İngilizce orijinali ve Paris'teki Kutlama Programı:

Mourad Merzouki's Message
Every artist takes pride in his art.
Every artist will always defend the art form whose encounter has changed his life.
For that which he has sought and lost and for that which he has the burning desire to share: be it the echo of a voice, the discovered word, the interpretation of a text for humanity, the music without which the universe will stop speaking to us, or the movement which opens the doors to grace.
I have, for dance, not only the pride of a dancer and choreographer, but profound gratitude. Dance gave me my lucky break. It has become my ethics by virtue of its discipline and provided the means through which I discover the world daily.
Closer to me than anything else, it gives me strength each day through the energy and generosity as only dance can. Its poetry comforts me.
Could I say that I wouldn’t exist without dance? Without the capacity for expression it has given me? Without the confidence I have found in it to overcome my fears, to avoid dead ends?
Thanks to dance, immersed in the beauty and complexity of the world, I have become a citizen. A peculiar citizen who reinvents the social codes in the course of his encounters, remaining true to the values of the hip-hop culture which transforms negative energy into a positive force.
I live and breathe dance daily as an honour. But I am living with this honour deeply concerned. I witness around me the loss of bearings and the inability of some of the youth from the working class, growing up in tension and frustration, to imagine their future. I am one of them; so are we all. I am driven, perhaps more than others, by setting an example, to help them fuel their lust for life. 
For isn’t society richer with the richness of each of us?
Culture, more than any discourse, unites. So have courage and take risks despite the obstacles and the hatred with which you will no doubt be confronted; the beauty of the world will always be by your side. Like dance has been for me. With its singular force to eliminate social and ethnic distinctions, leaving but the movement of bodies in their essence, of human beings returning to their pure expression, unique and shared.
I would like to end by quoting René Char whose words remind me daily to not let anyone confine us to scripted roles.
“Push your luck, hold on tight to your good fortune, and take your risk. Watching you, they will get used to it.”
So try, fail, start all over again but above all, dance, never stop dancing!
Translation: Petya Hristova and Charlene Lim
Programme of the 29th April evening: 
-Reading of the international message 2014 by Mourad Merzouki ;
-Screening of video excerpts ;
-Dance performances: Company Käfig, Mourad Merzouki – excerpts from the company’s repertoire ; Company Massala, Fouad Boussouf – Transe ; Company XXe Tribu, François Lamargot – Akasha.

UNESCO, 125 av. de Suffren
Tuesday 29th april, 7.30 pm
Free entrance upon reservation
RSVP: +33 1 45 68 48 82 / info@iti-worldwide.org 
Contact information: Zoé Simard, Events & Communication Manager, ITI, z.simard@iti-worldwide.org 
With the support of the Permanent Delegation of France to UNESCO, and the Centre chorégraphique National de Créteil et du Val de Marne / Compagnie Käfig.