10 Haziran 2002

“Ahırkapı Büyük Roman Orkestrası”, Sony Music ile Sözleşti...

Orkestra, 5 Mayıs’taki “Hıdrellez-2002” şenliğinde Armada Yeni Garaj’da verdiği ilk konserinden tam 1 ay sonra, Sony Music ile sözleşme imzaladı... Armada Bahçe’de Ahırkapı şerbeti, güllü muhallebi, şampanya ve bol müzik eşliğindeki Tören’de, önce imzalar, sonra da bol bol göbek atıldı...


“Hıdrellez-2002” şenliğine katılan birkaç bin İstanbullu’yu coşturarak, kısa sürede yazılı ve görsel basının ilgi odağı olmayı başaran “Ahırkapı Büyük Roman Orkestrası”, şimdi de dünyaya açılacağı yeni kapıları aralıyor. Orkestra, 6 Haziran 2002, Perşembe günü Armada Bahçe’de düzenlenen “şerbetli, güllü-muhallebili ve şampanyalı” bir törende “Sony Music” ile sözleşme imzaladı. İmzalar atıldıktan sonra hem çalıp, hem oynayan üyeleriyle, Ahırkapı Büyük Roman Orkestrası, bu kez küçük çaplı da olsa, mahallede yine bir coşku yarattı.



Tören’e katılan Sony Music Genel Müdürü Melih Ayraçman, “Planlarımız arasında uzun zamandır, bu ülke topraklarında varolan müzikleri gün ışığına çıkarmak vardı. Ahırkapı Büyük Roman Orkestrası, yaşadığımız şehrin kültür mozayiğini ortaya çıkaracak önemli bir proje olduğu kadar, dünyanın her tarafında ilgi gören Roman müziğinin yetkin bir temsilcisi ve 25 kişilik kadrosuyla bu bağlamda istenen performansı verebilecek her türlü beceriye sahip. Bu Orkestra ile önce yurtiçinde bu sonbahar piyasada olacak albumler çıkarıp, sonra da çeşitli konserler ve festivallerde Türkiye’deki Roman müziğini, dünyaya tanıtacağız. Albümlere bazı konuk sanatçılar da katılacak.” dedi. Orkestra’nın sözcüsü ve Şefi “Pire Mehmet” (Demirdöven) de duygularını “Biz bunca yıldır çalıyorduk, ama Armada Hıdrellez’de Orkestra’yı kurunca, herkes bizi farketti, şimdi de Sony ile anlaştık. İçimizde çok iyi müzisyenler var ama fakir çocuklar da var. İnşallah böylece onların önü açılacak, Hıdrellez’de dilek tutulan evlere, arabalara kavuşacak, çocuklarını daha iyi okutabilecekler...” diye açıkladı.

Törende hazır bulunan Armada Yönetim Kurulu Başkanı Kasım Zoto ise “Ahırkapı’da yapılan ‘Hıdrellez-2002’de tutulan ve nahıllara asılan dileklerden Ahırkapı Büyük Roman Orkestrası’na ait olanı galiba gerçekleşiyor. Bize gelince, kurduğumuz Orkestra’nın şimdi uzman ellere geçmiş olması, İstanbul yaşam kültürünü canlandırmak için çalışan Armada’ya şevk vermiştir” dedi.

Bu konu ile bilgi için: Engin Akıncı, Pazarlama Direktörü, Sony MusicTürkiye,
Engin_akinci@sonymusic.com
Tel: 212- 251 2744
Faks: 212- 292 1796

Ahırkapı Büyük Roman Orkestrası - "Sony Music" İmza Töreni
Yer: Armada Bahce, Tarih: 6 Haziran 2002
(İmza Töreninden görüntülerin orijinal boyutunu görmek için küçük resimlerin
üzerine tıklayınız)