28 Mayıs 1996

Darphane'de Panayır Kahvesi


Eski İstanbul yaşam kültürünü çağdaş yorumlarla canlı tutmaya çalışan Armada Otel, şimdi de bir “Panayır Yeri” düzenledi. 
İstanbul'da yapılması planlanan BM Habitat II toplantısı kapsamında Tarih Vakfı tarafından Darphane’de açılacak “Dünya Kenti İstanbul” ve “Tarihten Günümüze Anadolu’da Konut ve Yerleşim” sergileri süresince katılımcılara ve yerli yabancı gruplara hizmet vermek üzere, aynı mekânda hazırlanan "Panayır Kahvesi" de 31 Mayıs’tan 31 Temmuz’a kadar açık olacak. 
Arkeoloji Müzesi giriş kapısının karşısına düşen Darphane çıkışındaki avluda yer alan “Panayır Yeri”nde, yüzyıl başında İstanbul panayırlarında halkın tükettiği yiyecek ve içecek çeşitlerinden örnekler sunuluyor. Yüz kişinin eski kahvelerde kullanılan ve “ıstranca iskemlesi” denen tahta iskemle ve masalarda oturarak, iki - üçyüz kişinin de ayakta alabileceği biçimde yemek yiyebileceği kahvede, bazı yiyecekler sokak tezgahlarında, bazıları da Armada Otel’in “nohutlu pilavcı, “poğaçacı/börekçi” gibi “seyyar” ve otantik arabalarından servise sunulacak.. Tatlı ve meşrubat arabalarında şambaba, koz helva, gibi unutulmaya yüz tutan eski İstanbul lezzetleri bulunacak. Geleneksel “şerbetçi”ler, şerbet ve naneli limonata verecek. 
Önceden bildirildiğinde, “Panayır Yeri”nde, evrensel tercihlere hitabeden özel grup menüleri de hazırlanacak.