22 Aralık 2008

Basın'da "Ahırkapı Meraklı Pazarı"

Milliyet, Ahırkapı Meraklı Pazarı haberini şöyle verdi:

"MERAKLILAR" AHIRKAPIYA!

M. AKİF ERDEM - İstanbul

Ahırkapı’daki ‘Meraklı Pazarı’nda kurulan 10 ayrı dükkânda birbirinden ilginç eserler bulmak mümkün. Pazar, 31 Aralık’a kadar her gün açık. Ahırkapı Etkinlik Grubu’nun tarihi yarımadayı canlandırmak için kurduğu pazar, cam, ahşap ve antika severleri bir araya getirdi...

Tarihi yarımadayı tanıtmak için kurulan “Ahırkapı Etkinlik Grubu” üyelerince Ahırkapı’da “Meraklı Pazarı” açıldı. Çini, cam, ahşap, antika ve hediyelik eşyaların satışa sunulduğu pazar, meraklılarının akınına uğradı.
Ahırkapı’da Armada Otel’in bitişiğindeki kapalı alanda kurulan pazar dün açıldı. Açılışa Ahırkapı Etkinlik Grubu üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı.
Etkinlik Grubu üyesi Kasım Zoto, insanların hafta sonunda bölgeye gelmesi ve tarihi yarımadaya olan ilginin artırılması için böyle bir pazar açmaya karar verdiklerini belirterek, “Amacımız öncelikle burada satış yapılması değil, insanların ilgisini buraya çekmektir. Tüm dünya kentlerinde var olan bir organizasyonu biz de tarihi yarımadada gerçekleştirdik. 2010 yılına doğru İstanbul’da kültür etkinliklerini artırmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.
Meraklı Pazarı’nda kurulan 10 ayrı dükkânda çeşitli sanat atölyeleri tarafından yapılan Anadolu uygarlıklarından seramikler, eski ahşap mobilyalar, demir bakır, toprak çanak çömlekler, kıyafetler, takılar, seramik ağırlıklı hediyelik eşyalar satışa sunuldu.
31 Aralık’a kadar her gün 10.00-18.00 saatleri arasında açık olan pazar, 3 Ocak’tan 1 Şubat’a kadar cumartesi ve pazar günleri aynı saatte açık olacak...

Bu da AKŞAM Gazetesi Pazar Ekinden:
Son dakika hediyeleri için pazar fırsatı...
****
8 Ocak 2009/ Sabah Cuma ekinden:

Ahırkapı'da merakımı giderdim ...
"Yurtdışındaki 'flea market' konseptiyle, Türk antika pazarının iç içe geçmiş hali." Ahırkapı'da kurulan Meraklı Pazarı ile ilgili aynen böyle yazıyordu, okuduğum dergide. Soğuk, yağmur, hafta sonu trafiği falan, vız gelirdi. Gidip görmem farzdı! Önce biraz faydalı bilgi: Ahırkapı'da, Armada Otel'in yanındaki kapalı alana kurulan pazara ulaşım, sahilden çok kolay. Otel görevlileri, özel aracıyla gidenler için de park konusunda çok yardımcı oluyorlar. Pazar, her hafta sonu, 10.00-18.00 saatleri arasında açık. İçeride, 10 ayrı dükkân stand kurmuş. Katılımcı mağaza sayısının, zamanla artması bekleniyor. Havalar ısınınca pazarı sokağa taşıma ve gerçek bir 'flea market' yaratma düşünceleri de var. Gelelim içeride neler olduğuna... Bir kere hoş bir yerleştirme söz konusu. İlk dikkatimi çeken, hemen girişte kurulan Okan Kor standı. Ahşap mobilyalardan gözümü zor aldığımı itiraf etmeliyim. Evim de kendi başına bir mobilya mağazasını andırdığı için, pazar için özel olarak Çanakkale'de üretilen şarap ve 10 TL'lik zeytinyağlarından aldım. Hemen yanında, şair Salih Ecer de bir stand açmış. Kendisi başında olmasa bile antika eşyaları, suluboya resimleri ve atlasları "Biz buradayız," diye bağırıyordu. Cihangir'deki şirin atölye Afra da pazardaki yerini almıştı. Puflar ve dönem mobilyaları arasından en çok yastıkları beğendim ve tabii ki bir çift satın aldım. 25 TL'lik süs baykuşlar ise deli gibi alışveriş yapacağından korktuğu için bana eşlik edemeyen arkadaşıma hoş bir sürpriz oldu. Kıyafet de var Tünel'deki mağazasından iyi tanıdığım Takıl'ın gümüş takılarını zaten, bilen bilir. Takıl'ın hemen yanında ise, bütün haşmetiyle Adil Can- Nursan Sanat Atölyesi'nin standı yer alıyordu. İznik çinileri mi dersiniz, Kütahya, Bizans, Selçuklu, Yunan seramikleri mi... Yok yoktu resmen.
En yoğun ilgiyi, Kuvayi Milliye döneminde, Atatürk'ü destekleyenlerin kapılarının üzerine astığı, ay-yıldızlı seramikler görüyormuş. Diğer antikacılar da görülmeye değer. Tam, "Pazar kurulur da kılıkkıyafet olmaz mı?" diye düşünürken, Jessica Dafer standını gördüm. Fransız markanın büyük beden kıyafetleri arasından kendime bir de triko elbise beğendim. Pazara daha sık uğramayı 'alışveriş ajanda'ma not ederek, olay yerinden ayrıldım.