16 Haziran 2005

Kentler Çocuklarındır.

İSTANBUL’DA BULUŞAN “KENTLER ÇOCUKLARINDIR” PROJESİNİN “KÜLTÜR ELÇİSİ” 105 ÇOCUK BUGÜN EMİNÖNÜ SİVİL GİRİŞİMİ’NİN “YÜRÜYÜŞ YOLLARI”NDA...


ÇEKÜL (Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma) Vakfı’nın, UNESCO’yla işbirliği içinde yürüttüğü “Kentler Çocuklarındır” projesi kapsamında 105 “Kültür Elçisi” çocuk bu hafta başında İstanbul’da buluştu. Önceki gün, Kabataş Lisesi’nde birbirlerine bir sunum yaparak bölgelerini tanıtan çocuklar, bugün tarihi yarımadayı gezecekler. Öğrenciler, bu sabah (16 Haziran Perşembe, 8.30’den 9.30’a kadar) kahvaltılarını, Eminönü Sivil Girişimi’nin konuğu olarak Ayasofya Müzesi’nin bahçesinde yapacak Bu sırada Eminönü Sivil Girişimi üyeleri, çocuklara “Tarihi Yarımada Eminönü Yürüyüş Yolları Projesi”ni anlatıp, Murat ve Can Belge’nin yürüyerek görülmesini önerdiği yerlerin kısa öyküsünü ve bu önerilere göre belirlenen yolların haritasını da içeren broşürden armağan edilecek. Çocuklar kısa bir Sultanahmet turundan sonra Topkapı Sarayına gidecekler.

ÇEKÜL’ün “7 Bölge 7 Kent” projesinin alt programlarından biri olarak hayata geçirilen “Kentler Çocuklarındır” projesi çerçevesinde Akseki, Birgi, Mudanya, Midyat, Kastamonu, Kemaliye ve Talas kentlerinden gelen 105 çocuk, yörelerindeki üniversitelerin de katkılarıyla; “Kültür Elçisi” başlıklı özel bir eğitim programından geçirildi. Çocukların yaşadıkları çevreyle olan bağlarını kuvvetlendirerek, kentlilik bilinci oluşturmayı hedefleyen, kültür mirasını korumak için önce onu “bilme”, “benimseme” ve “sevme”yi öğreten çalışma; kentin kültürel mirasını tanıtarak çocuklarda kültürel kimlik duygusunu geliştirmeyi de amaçlıyor.

“Kentler Çocuklarındır” projesi kapsamında 13-17 Haziran tarihleri arasında yapılan “İstanbul Buluşması” ile 7 ayrı kentten, değişik yerel kültürlerden gelen 105 öğrencinin bir araya getirilmesi, kentlilik ve kültürel miras bilinci konusunda öğrenilenlerin ve yapılan etkinliklerin paylaşılması, çocukların bir anda tüm Anadolu kültürü hakkında fikir sahibi olmasına da yardımcı oluyor. İstanbullu “Kültür Karıncaları”nın da konuk olduğu Kabataş Lisesi’ndeki tanıtım programından sonra ortaklaşa bir de “İstanbul Bildirgesi” yazan çocukların verdiği mesajlar içinde, “Milli Eğitim Bakanı’ndan ‘Kentler Çocuklarındır’ projesi ve kültürel eğitim programının tüm ilköğretim okullarında ders olarak okutulması isteği” de bulunuyor.
İSTANBUL BİLDİRGESİ