26 Nisan 2006

29 Nisan Dünya Dans Günü

-29 Nisan Dünya Dans Günü vesilesiyle Armada'da son oniki yıldır, her pazar ve her pazartesi akşamı, Ahırkapı Lokantası'nın mozaik pistinde, sonsuz enerji ve güzellikte dans eden tüm tango-sever dostlarımıza sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz...


UNESCO'nun Uluslararası Dans Günü web sayfasında (http://www.iti-worldwide.org/pages/idd/idd.htm) da görüleceği gibi 2006 yılının Dünya Dans Mesajı Kamboçya Kralı tarafından yazılmış:


Kolaj: Luca di Paolo
Dans, ne kalem ne de boya fırçası ister.
Gereken tek araç, insan vücududur.
Dans, her hareketin içine ta derinden işlemiştir. Hareket etmek, dans etmektir.
Dans, vücut, akıl ve ruhun kendisine tam anlamıyla adanmasını bekler. Ancak kendini dansa tümüyle verebilenler bu zorlu yolda ilerleyebilirler. Nefsinden vazgeçebilmeye dayalı böylesi bir disiplin, hem karakteri hem de vücudu şekillendirir ve bu adanış için verilenlerin karşılığı kat be kat geri alınır. Hiçbir özgürlük duygusu, ruhun beden üzerinde kurduğu hakimiyetin getirdiği özgürlükle boy ölçüşemez.
Biz Khmerler için dansın incelikli ve karmaşık hareketleri, bizleri tanrılara daha da yakınlaştırmanın yoludur. Dolayısıyla dans, dua etmeye dönüşür. Dünyayı ileriye doğru hareket ettirip, bizleri ilahi ve doğaüstü katlara yükselten, asla vazgeçemediğimiz bir ayindir.
Uluslararası Dans Gününde, Kamboçya Kraliyet Balesi, hepimiz adına bu yükselişe aracılık etsin. Bizler dans edelim ki, içinde bulunduğumuz 2006 yılında, insanlık için öncelikle önem taşıyan hoşgörü olgusunu da güçlendirelim.
Majesteleri Preah Bat Samdech Preah Boromneath
Norodom Sihamoni, Kamboçya Kralı
-Çeviri için Sayın Y. Mimar Zeynep Uygun'a teşekkür ediyoruz.-2006'NIN İSTANBUL'DAKİ İLK MİLONGA ÇALIŞTAYI JULİO
BALMACEDA VE CORİNA DE LA ROSA İKİLİSİNİN GALA
GÖSTERİSİ İLE BU AKŞAM ARMADA'DA AÇILIYOR...Armada Otel'de 1 Mayıs 2006- 3 Mayıs 2006 tarihleri arasında yapılacak Milonga çalıştay, bu akşam (1 Mayıs, Pazartesi) saat 22.30'dan itibaren Julio Balmaceda ve Corina de la Rosa tarafından yapılacak GALA GÖSTERİSİ ile başlıyor.

Julio ve Corina uluslararası üne sahip dans ustası ve eğitmeni. 1996'dan beri birlikte çalışıyorlar. Julio, efsanevi dansçı Miguel Balmaceda'nın oğlu. Corine ile birlikte milonganın bütün güzelliğini ve incelikli hareketlerini sergiliyorlar. İkili ABD ve Avrupa'daki bir Broadway ürünü olan Forever Tango gösterisi turnesinden yeni döndü. Tango Vals ve Tango Salon stillerinin uzmanı olan ikili, Color Tango Orkestrasının da solo çifti...

Julio ve Corina'nın gösterisi, onların dansını eşsiz ve duygu zenginliği ile yüklü kılan, geleneksel ve Yeni Tango stillerinin özel bir karışımını içeriyor. Geleneksel tadla birlikte Yeni Tango'nun ögelerini öğrenebilmeleri bakımından yeni başlayanlardan, ilerlemişlere kadar tüm dans öğrencilerine onların derslerine katılmaları tavsiye ediliyor. Armada'daki çalıştayda da ikili Türkiye'de milonga öğrenenlere eğitim verecek.
Çiftin popularite kazanması ve öğrencileri tarafından çok takdir edilmesi ise son yıllarda Buenos Aires'deki Nino Bien ya da Galeria del Tangoda başarıyla verdikleri dersler sırasında öğrencileri ile birebir ilgilenmelerine bağlanıyor.
Kaynak: http://www.julioycorina.com.ar/main.html
Ayrıntılı bilgi için: Serdar Sungar - (0532) 664 88 36- http://www.tangoturk.com