21 Mart 2006

21 Mart: Dünya Şiir Günü

Bugün Dünya Şiir Günü...Bugün Altın Portakal Şiir Ödülü'nü alacak olan Birhan Keskin: Sadece söz yetmez, dil yetmez; parlaklık, buluş, imge yetmez... Şiirin bir derdinin olması gerekir diyor...Aşk
Aniden. Birdenbire, beklenmedik olandan...
Beklemeyene: Dilegelen bir dünya.
Vahiy gibi, en çok ona benziyor.
Baharın karnını öptüğüm rüya.

O yüzden ayaklandım, yukarı ağdım.
Sana vardığımda ağlamam bundan...

Adını andığımda sıcak akıyor bütün nehirler
Dünyayı dolduran sözü olduran o.
Ve ben ne desem şimdi, benden değiller.
Hâlâ soruyor musun bana, aşk ne demek:
O en bir ve tam olana yürümek.

Durup durup geçmesin içinden ağlamak
Dur, neden ağlıyorsun ca'nım,
yetmez mi ikimize bir sağanak...

Birhan KESKİN

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=181960


Dünya sürekli değişiyor... Zaman ve mekanda, bir günden ötekine, bir yerden diğerine. Keza hiç istisnasız biz insanlar da. Bizler de dönüşüm içindeyiz... diyen UNESCO 2006 Dünya Şiir Günü Mesajı İngilizce Haberler Sayfamızda...

Bu yılın Türkiye'deki Şiir Günü Bildirisini de Arif Damar yazmış.


Şiir depremdir, şiir ayaklanmadır, şiir başkaldırıdır. Şiir şimşektir, yıldırımdır, gök gürültüsüdür şiir. Şiiri, yani yıldırımı hiçbir siper-i saika durduramaz. Şiir korkunçtur, güzeldir. Hiçbir kapı, hiçbir duvar önünde duramaz. Şiir, ezer, yürür geçer. Şiir her şeyden, herkesten daha güçlü, daha yıldırıcıdır. Şiir sınır tanımaz, ne kral tanır, ne imparator. Şiirin yürüdüğü yolun bitimi yoktur. Şiir sonsuzluğa gider, sonsuzluktan gelir.
Şiir bütün dillerden başka, bambaşka bir dille konuşur. Ama onun dilini, söylediğini herkes ama herkes anlar. Şiir olmasa, sevdalılar söyleyecek söz bulamaz; o zaman sevda da, aşk da olmaz. Şiir ne tanker, ne şilep, ne gemidir. Şiir yelkenlidir. Bir korsan yelkenlisidir. Deniz gibi, o da yalnız kendi anlatır kendini.
Yaşasın şiir. Yıkılsın diktatörler, krallar, asiller, emperyalistler. Şiir zaten onları hep ama hep yıktı ve hep yıkacaktır.
Ne mutlu şiir yazan, şiir okuyan, şiir sevene.
Ötesi yok.

Kaynak: Doğan HIZLAN
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/4116378.asp?yazarid=4&gid=61
Şiir eksilmesin dünyanızdan...